Wojewódzki konkurs „Legenda obrazem naszej kultury”

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 24 maja 2018 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu.

Konkurs zrealizowano w ramach projektu „Zwierciadło narodu – historia i kultura mniejszości narodowych i etnicznych województwa warmińsko-mazurskiego”. Patronat honorowy nad projektem objął Wojewoda warmińsko-mazurski Pan Artur Chojecki.

Celem konkursu było zainteresowanie dziedzictwem kulturowym i historycznym regionu Warmii, Mazur i Powiśla, rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej własną fantazją i wyobraźnią oraz rozwijanie literackich zainteresowań dzieci, młodzieży i dorosłych. Wpłynęło ponad 180 prac. Komisja wyłoniła zwycięzców w różnych kategoriach.

Na konkurs  inspirowani przez nauczycielkę historii Beatę Czajkowską swoje prace wysłali następujący uczniowie naszej szkoły: Robert Karpiński, Oktawian Szlachetka, Kordian Stolarczyk, Wiktoria Lewandowska i Oliwia Sobieska.

I miejsce w kategorii komiks zdobył uczeń klasy IV naszej szkoły – Oktawian Szlachetka z kl. IV.

II miejsce w tej samej kategorii zajął Robert Karpiński z klasy III B gimnazjum.

Wręczone nagrody zostały ufundowane przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego – Artura Chojeckiego, Stowarzyszenie Ludności Pochodzenia Niemieckiego w Elblągu; Koło Związku Ukraińców w Elblągu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału
w Elblągu, Tomasza Niewierko Belor Polska Sp. z o.o. w Warszawie.

"Święto Biblioteki"

Miesiąc maj, to czas „Święta Biblioteki”. Jest to jeden z pretekstów do promowania biblioteki i czytelnictwa. Nasza biblioteka jest otwarta i przyjazna dzieciom, dlatego nauczyciele bibliotekarze zorganizowali dla uczniów naszej szkoły (klas 0 – VI), zabawy i konkursy z nagrodami. Uczniowie rysowali, rozwiązywali krzyżówki itp. dobrze się przy tym bawiąc i tym samym spędzając miło czas.

Wycieczka do Gdyni

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca uczniowie klasy V i IV wybrali się pod opieką pani Beaty Czajkowskiej i mam: pani Bandachowskiej i pani Rybaczyk do Gdyni. Już sama jazda pociągiem była dla niektórych dużą i niecodzienną atrakcją. W Gdyni uczniowie mogli podziwiać architekturę miasta, które z małej rybackiej wioski przeobraziło się w jedno z większych miast Polski. Obejrzeli spektakl  „Tuwim dla dzieci” w teatrze muzycznym. Gracjan Staszewski miał nawet okazję dołączyć do grona aktorów i wcielić się w postać bociana z wiersza „Rzepka”. W Gdyni spacer przebiegał głównie Molem Południowym i Skwerem Kościuszki, gdzie znajdują się największe atrakcje Gdyni: ORP „Błyskawica”, żaglowiec „Dar Pomorza”. Bardzo ciekawie historię bohaterskiej „Błyskawicy, odznaczonej orderem  wojennym Virtuti Militari”, opowiedział uczniom jeden z członków Klubu Miłośników Błyskawicy. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły eksponaty gdyńskiego Akwarium. Oczywiście nie mogło zabraknąć spaceru po plaży i brodzenia w wodzie Bałtyku.

W czasie tak wyczerpującego programu znaleźliśmy także czas na posiłki w restauracjach Pizza Hut i Mc Donald’s. Zmęczeni, ale zadowoleni i obdarowani prezentami wróciliśmy do Działdowa, które przywitało nas burzą i ulewą.

Konkurs "MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI"

       Dwie dziewczynki z naszego przedszkola i jedna dziewczynka z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej  im. Kazimierza Górskiego w Burkacie brały udział w konkursie plastycznym "Moja ulubiona postać  z bajki" organizowanym przez Niepubliczne Przedszkole "Krasnoludek" w Działdowie. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień plastycznych, wrażliwości artystycznej dzieci, a także rozwijanie wyobraźni i kreatywności małych artystów. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy ulubionej postaci z bajek w formie 3D. Dziewczynki miały mnóstwo pomysłów, ale w końcu zdecydowały się na "Brzydkie kaczątko", "Minnie" i "Roszpunkę". Swoje prace wykonały różnymi technikami i  w bardzo ciekawy sposób. Komisja konkursowa doceniła starania naszych podopiecznych i dwie dziewczynki zajęły I miejsce, a jedna II  miejsce. Jesteśmy z nich dumne :) Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za piękne upominki.

Dzień Dziecka w przedszkolu

        Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków.W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Dzieci bawiły się  wspaniale na świeżym powietrzu. Malowały kredą na chodniku, a na foli tworzyły wiosenne krajobrazy. Po szaleństwach na placu zabaw dzieciaki miały okazję nauczyć się bardzo ważnych rzeczy bo własnie tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Działdowa. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowanie bezpieczeństwa w trakcie: pożaru oraz wypadku. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie , jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Wiedza, którą dzieci nabyły utrwalane będą przy każdej okazji  podczas zajęć.Dzięki takim spotkaniom dzieci poznają ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka , jak dbać o własne bezpieczeństwo i innych , zaznajamiają się z sytuacjami w których powinny  korzystać z numerów alarmowych. Na koniec spotkania dzieci podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.
       Na zakończenie dnia każdy otrzymał lody wręczone przez panią Dyrektor i małą niespodziankę zorganizowaną  przez rodziców. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości, w tym czasie czuły  się naprawdę wyjątkowo.Uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

 "Słowo miłość - za Wasze troski, słowo wdzięczność - za Wasz trud.
Dar to skromny-dar dziecięcy, wyśpiewany z serc jak z nut!"
23 i 25 maja 2018r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Sala przedszkolna stała się sceną, na której dzieci w odświętnych strojach zaprezentowały piękny program artystyczny.Były wiersze, piosenki, inscenizacje, tańce oraz życzenia dla kochanych rodziców.  Oprócz tradycyjnych upominków dzieci podarowały swoim najbliższym coś niezwykłego-radość, uśmiech, łzy wzruszenia i niezapomniane wrażenia ze wspólnej zabawy. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, a uściskom i pocałunkom nie było końca. Na zakończenie wszyscy zasiedli  do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna. 

Festiwal Nauki w Działdowie

Dnia 23 maja w Działdowie nasze przedszkolaki i dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie  miały okazję uczestniczyć w Bydgoskim Festiwalu Nauki, który odbył się w Działdowskiej Agencji Rozwoju "DAR". Dzieci mogły przeprowadzić eksperymenty fizyczno-chemiczne związane z kryminalistyką oraz poćwiczyć logiczne myślenie, rozpoznając podobnie do siebie wyglądające substancje, po ich właściwościach i reakcjach, którym uległy.Jak również spędzić czas na zabawie z klockami " Imgination Playground" konstruując przeróżne budowle. A dzieciaczki które chciały sprawdzić swoja siłę mogły zmierzyć się z sobą w rozgrywce z kulkami. Dziękujemy za bardzo pouczające spotkanie i oczywiści czekamy na więcej.  

"Kubusiowi Przyjaciele Natury"

Oddział zerowy w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie w roku szkolnym 2017/2018 brał udział w X edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Głównym celem programu było: poznanie różnych środowisk przyrodniczych, wzbogacenie słownictwa związanego z ochroną przyrody, kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt i roślin, promowanie zdrowej diety, zachęcanie do dbania o własne zdrowie i aktywność fizyczną. Dzieci nauczyły się jak oszczędzać wodę, energię, jak można wykorzystać makulaturę i inne surowce wtórne oraz jak je segregować.

       W ramach programu zrealizowano scenariusze zajęć oraz przeprowadzono wiele działań. Do pomocy w przeprowadzeniu  scenariuszy otrzymaliśmy materiały pomocnicze i dydaktyczne: książeczki dla dzieci, płyty CD.

           W czasie trwania programu zrealizowano scenariusze takie jak:

 • Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury - podczas realizacji scenariusza dzieci poznały podstawowe zachowania proekologiczne. Uczestnicy dowiedzieli się, jak dbać o przyrodę oraz nauczyły się zasad pielęgnacji roślin. W ramach zajęć zapoznano dzieci ze zwierzętami, które znajdują się pod ochroną oraz dowiedziały się wielu ciekawostek o nich, dzieci zostały tropicielami zwierząt. Tworzyły historyjkę o Kubusiu- Przyjacielu Przyrody, realizowały karty pracy. Na zakończenie zajęć przeprowadzono quiz sprawdzający wiedzę.
 • Ruch to ważna sprawa Kubuś dzieciom podpowiada - dzieci dowiedziały się jak ważną rolę odgrywają różne formy ruchowe dla ich zdrowia. Ukształtowały nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, jak i w domu, rozwinęły swą sprawność ruchową. Potrafiły zaproponować, a następnie wykonywały ćwiczenia gimnastyczne. Dzieci wymieniały dyscypliny sportowe oraz świetnie współdziałały w grupie. Dowiedziały się jak bardzo ważne jest picie wody po wysiłku i uzupełnianie zużytej energii pięcioma porcjami warzyw, owoców lub soku, dowiedziały się również, że jedzenie warzyw i owoców pięć razy dziennie pomaga im w codziennym życiu. Poznały witaminy oraz dowiedziały się, na co poszczególne witaminy wpływają w naszym organizmie.
 • Dzień marchewki - celem zajęć było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców, jako darów natury na przykładzie marchewki, rozwijano umiejętności współdziałania w zespole, a także kształtowano sprawność manualną oraz spostrzegawczość. Wszystkie działania w tym dniu były związane tematycznie z marchewką, dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat tego warzywa. Na koniec zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną i zgodnie stwierdziły, że marchewkę należy spożywać bo jest pyszna i zdrowa. Wykonały także karty pracy, chrupały pyszne marchewki i piły sok marchewkowy. Na koniec dzieci zrobiły z modeliny odznaki marchewkowe i stały się marchewkowymi detektywami.
 • Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy - dzieci poznały pojęcie recyklingu, uczyły się rozpoznawać materiał z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i utrwalały efektywne segregowanie odpadów, zgodnie z kolorami pojemników na odpady segregowane, przy użyciu różnych zebranych przedmiotów. Dowiedziały się również, jak wygląda proces powstawania surowców i przetwarzania ich. Kształtowały sprawność manualną i umiejętność współdziałania w grupie.

         Rodzice bardzo chętnie współpracowali, przygotowując dla dzieci potrzebne do zajęć artykuły, podkreślając, iż dzieci chętniej i częściej w domu sięgają po zdrowe produkty.

          Podsumowując przebieg realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, można stwierdzić, iż wszystkie cele zostały osiągnięte, zajęcia i zabawy proponowane przez organizatora były ciekawe, a ich realizacja dawała dzieciom wiele satysfakcji. Wszystkie dzieci uwielbiały słuchać bajek, z dużą radością uczestniczyły w zabawach ruchowych, muzyczno-ruchowych. Zgodnie z zaleceniami po przeprowadzeniu zajęć oraz wypełnieniu przez dzieci książeczek z zadaniami oddział przedszkolny nabył prawo do posługiwania się CERTYFIKATEM „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”.

„Katyń…ocalić od zapomnienia”

19 maja 2018r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie  przed budynkiem swojej szkoły zasadziła Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Stanisławowi Lewickiemu. Przez cały czas trwania naszej uroczystości wartę honorową przy tablicy pamiątkowej i Dębie Pamięci pełnili uczniowie naszej szkoły - Mieszko Chmielewski i Julia Zawalich.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele pw. Św. Jana Pawła II Papieża, którą sprawował ks. Krzysztof Rynkowski.
Następnie przeszliśmy przed budynek szkoły, gdzie oddaliśmy honor naszemu bohaterowi Stanisławowi Lewickiemu śpiewając hymn państwowy. Dyrektor szkoły Pani  Małgorzata Lorkowska przedstawiła krótki zarys programu „Katyń …ocalić od zapomnienia” i cel naszej uroczystości. Dyrektor szkoły nadmieniła w swoim wystąpieniu, iż inicjatorem programu „Katyń…ocalić od zapomnienia” był Ojciec Józef Joniec, prezes stowarzyszenia Parafiada, a patronat honorowy objął wówczas Prezydent RP prof. Lech Kaczyński. Obaj zginęli w katastrofie smoleńskiej w drodze na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Dyrektor szkoły przedstawiła również cel programu, którym jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci poprzez posadzenie DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady: jeden DĄB to jedno nazwisko.
Kolejnym punktem spotkania były wystąpienia naszych uczniów. Krzysztof Lasecki przedstawił sylwetkę naszego bohatera – porucznika Stanisława Lewickiego, a Zuzanna Stachowiak  deklamowała wiersz pt. „ Krzyże pamięci i chwały”.
Punktem kulminacyjnym tej części uroczystości było poświęcenie Dębu Pamięci, a następnie jego posadzenie i odsłonięcia pamiątkowej tablicy przez Wójta Gminy Działdowo Pana Pawła Cieślińskiego, Przewodniczący Rady Gminy Działdowo Pana Mirosława Zielińskiego i dyrektora szkoły Panią Małgorzatę Lorkowską. Uczeń naszej szkoły Krzysztof Lasecki zapalił symboliczny znicz przy tablicy pamiątkowej, a wiązankę kwiatów w imieniu mieszkańców wsi Burkat złożyły: sołtys wsi Burkat Pani Krystyna Wasiak i Pani Aleksandra Kowalska.
Podniosły nastrój na zakończenie tej oficjalnej części uroczystości stanowił odtworzony utwór  „Śpij kolego”.
Podczas całej uroczystości towarzyszyli nam znamienici  goście:
Wójt Gminy Działdowo - Paweł Cieśliński.
Ksiądz Proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Jana Pawła II Papieża –Krzysztof Rynkowski.
Komendant Powiatowy Policji w Działdowie – inspektor Witold Barcikowski
Zastępca Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Działdowie – młodszy  brygadier Leszek Góralski.
Przewodniczący Rady Gminy Działdowo - Mirosław Zieliński.
Radni Gminy Działdowo: Krystyna Wasiak, Ewa Lipowska, Alicja Cegiełka.
Sekretarz Gminy Działdowo – Jan Świniarski.
Dyrektor szkoły Podstawowej w Ruszkowie – Małgorzata Szymańska.
Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze – Marzena Cedlerska.
Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie – Aleksandra Kowalska.
Komendant Hufca ZHP Działdowo – harcmistrz Andrzej Umiński.
Poczty sztandarowe: Hufca ZHP Działdowo, Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Działdowie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze, Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Kleczkowie.
Przewodniczący Rady Rodziców – Andrzej Gromke i grono rodziców uczniów  naszej szkoły.
Po uroczystości przed budynkiem szkoły w asyście zaproszonych gości społeczność szkolna  przeszła  do sali gimnastycznej na część artystyczną tego wydarzenia. Na wstępie głos zabrała wicedyrektor szkoły Magdalena Przybyszewska, a dyrektor szkoły Małgorzata Lorkowska, serdecznie przywitała wszystkich gości i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej w wykonaniu naszych uczniów.
Część artystyczna była montażem słowno-muzycznym, której reżyserkami były nauczycielki historii i języka polskiego Beaty Czajkowska i Dorota Wiśniewska.  Nastroju dopełniły: pieśni „Modlitwa obozowa”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Cisza. Modlitwa Katyńska”, „Ostatni list” wykonane przez chór szkolny i solistów w składzie: Julia Liedtke, Gracjan Zieliński i Mateusz Zroślak  z akompaniamentem nauczyciela muzyki Grzegorza Wadeckiego.Na sali gimnastycznej goście mieli również okazje podziwiać wystawę fotograficzną poświęconą Katyńskim faktom historycznym, którą przygotowały nauczycielki naszej szkoły: Małgorzata Ulatowska, Justyna Antczak i Monika Kreft. Oprawę wizualną uroczystości wykonały nauczycielki: Joanna Jarzynka - Chmielewska, Ewelina Rogozińska, Karolina Karpińska, Jolanta Kopańska i Beata Siergiej.Uczestnicy uroczystości zostali przywitani drobnymi pamiątkami z naszego spotkania przygotowanymi przez Sylwię Burchel, Wiolettę Frejnik, Annę Kosmalską i Agnieszkę Gożdziaszek - nauczycielki Punktu Przedszkolnego działającego przy naszej szkole.Jest nam niezmiernie miło, iż uczestnicy tej ważnej dla nas uroczystości nie kryli słów uznania i zachwytu, co bardzo motywuje nas do dalszej pracy w szkole.Biblioteka w przedszkolu

W dniu 16.05.2018 r. bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie Pani Aleksandra Kowalska i Pani Anna Świderska odwiedziły nasz Punkt Przedszkolny. Panie rozpoczęły zajęcia od przeczytania książeczki pt." Kamuflaż Wilsona", a następnie przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawie ruchowej przy utworze Juliana Tuwima pt."Lokomotywa", która przyniosła wiele radości dzieciom. Pani Aleksandra okazała się świetnym kierownikiem pociągu. Mamy nadzieje, że takie spotkania będą się odbywały częściej.

Przedszkolaki ratują życie

Dnia 15.05.2018 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udziałem pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci pod czujnym okiem wykwalifikowanego pracownika PCK z Działdowa pani Joanny Derbin uczyły się w jaki sposób należy udzielać pomocy i jak należy  zachować  się w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy od  najmłodszych lat instruować, jak trzeba się zachować w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Następnie dzieci  samodzielnie pod czujnym okiem pani Joanny wykazywały się praktyczną znajomością udzielenia pierwszej pomocy „reanimując”. Spotkanie miało na celu kształtować pozytywne i bezpieczne postawy oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi. Na zakończenie każde dziecko otrzymało piękne kolorowanki.  Dziękujemy za przekazaną nam wiedzę.

Z wizytą w szkole muzycznej

10 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły klas 0-III wybrali się na koncert do Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Arno Kanta w Działdowie. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodnych instrumentów wśród dzieci. Dzieci wysłuchały koncertu młodszych i starszych  muzyków - uczniów szkoły. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali różnorodnych utworów, biły brawa i słuchały ciekawostek prowadzącej koncert - pani Judyty Kwiatkowskiej – nauczyciela w Szkole Muzycznej. Każdy miał okazję zapytać o co tylko chciał oraz poznać i utrwalić znające już instrumenty. Wszyscy bogatsi o nowe doświadczenia wrócili zadowoleni do szkoły.

II Sejmik Samorządów Uczniowskich Gminy Działdowo

9 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbył się II Sejmik Samorządów Uczniowskich Szkół Gminy Działdowo pod hasłem „Pomocna Dłoń”. Sejmik był zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Działdowo Pana Pawła Cieślińskiego, oraz Szkolę Podstawową im. Kazimierza Górskiego w Burkacie.
Doskonale wiemy jak dobroduszny i oddany bywa człowiek. W toczącej się dyskusji na temat WOLONTARIATU nie powinno zabraknąć DZIAŁAŃ uczniów i promocji tych działań w społeczności lokalnej.
Celem Sejmiku były działania promujące WOLONTARIAT i edukacja młodego pokolenia na temat sposobów niesienia pomocy.
Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły odpowiedziało 6 samorządów szkół Gminy Działdowo.
Na wstępie naszej uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Lorkowska powitała gości naszego sejmiku: Przewodniczącego Rady Gminy Działdowo Pana Mirosława Zielińskiego, Radną Gminy Działdowo Panią Krystyną Wasiak, Kierownika Gminnej Biblioteki w Burkacie Panią Aleksandrę Kowalską, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Klęczkowie panią Grażynę Shade i dokonała oficjalnego otwarcia. W imieniu gospodarzy głos zabrały przewodnicząca i z-ca przewodniczącej Sejmiku – uczennice klasy 3a Zuzanna Dziąbowska i Klaudia Rosińska.
Następnie samorządy uczniowskie dokonały prezentacji swoich działań podejmowanych w szkołach.
Po tej części nastąpiły obrady II Sejmiku Samorządów Uczniowskich Szkół Gminy Działdowo. Wszyscy radni sejmiku zostali podzieleni na 5 zespołów samorządowych. Obrady sejmiku rozpoczęły się od powołania członków prezydium w składzie: przewodnicząca sejmiku Zuzanna Dziąbowska, z-ca przewodniczącej Klaudia Rosińska, sekretarz Zuzanna Stachowiak. Przewodnicząca powołała również komisję skrutacyjną w składzie: Zuzanna Gmurczyk i Roksana Markowska.
Tematy poruszane podczas obrad sejmikowych oraz zagadnienia analizowane w toku warsztatów odnosiły się do ważnych sfer życia młodych ludzi. Radni naszego Sejmiku obradowali nad postulatami, które dały odpowiedzi na pytania kluczowe tego spotkania, a mianowicie: Dlaczego warto być WOLONTARIUSZEM?”, Co powinien wiedzieć WOLONTARIUSZ zanim zdecyduje, że chce nim zostać?”, „Czy nawet najprostsze DZIAŁANIA na rzecz innych to też WOLONTARIAT? Czyli co mogę zrobić dla osób mi najbliższych”. Efektem naszej pracy stała się I uchwała II Gminnego Sejmiku Samorządów Uczniowskich Szkół Gminy Działdowo, która stanowi zbiór zadań do realizacji w swoich rodzinach, szkołach i miejscach zamieszkania. Podsumowując obrady, sekretarz Sejmiku Zuzanna Stachowiak odczytała projekt uchwały. Obecni bez uwag przyjęli treść uchwały i w głosowaniu jednogłośnie zatwierdzili do realizacji.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Działdowo Pan Mirosław Zieliński, który przytoczył działania naszej gminy związane z wolontariatem. Przyjął również z rąk przewodniczącej sejmiku  I uchwalę II Gminnego Sejmik Samorządów Uczniowskich Szkół Gminy Działdowo deklarując, że zapozna Radnych Gminy Działdowo z jej treścią.
Na zakończenie spotkania Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Lorkowska podziękowała wszystkim za owocną pracę i udział w sejmiku, następnie wręczyła opiekunom samorządów szkolnych podziękowania, a młodym radnym upominki.

Zajęcia przedszkolaków w ramach akcji "Rok dla Niepodległej"

W dniach 26-27 kwietnia w ramach "Roku dla Niepodległej" w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia mające na celu zainteresowanie dzieci dziejami Polski, przybliżenie w atrakcyjnej formie polskich symboli narodowych oraz budowanie wspólnoty narodowej. Pierwszego dnia przedszkolaki obejrzały film patriotyczny "Polak mały". Następnie w drużynach uczestniczyli w quizie, który dotyczył historii Polski. Quiz składał się z 10 pytań, za każdą prawidłową odpowiedź grupa otrzymywała punkt w postaci flagi naszego kraju. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, a po zliczeniu punktów jedna z drużyn otrzymała maksymalną ilość-10. Następnego dnia przedszkolaki w 4 grupach wykonały flagę Polski z  biało-czerwonych serduszek. Prace dzieci przyozdobiły nasze przedszkole.

Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. My to ekologiczne święto mieliśmy w przedszkolu 23 kwietnia. Doskonałą okazją  była wizyta pana leśnika połączona z krótką prezentacją i pogadanką. Pan leśnik przypomniał dzieciom, jak odpowiednio zachować się w lesie, opowiadał o zwierzętach tam mieszkających, o różnych formach ochrony przyrody. Odpowiadał też na wszystkie pytania dzieci związane z pracą, jaką wykonuje, dzięki czemu dowiedzieliśmy się , na czym polega zawód leśniczego, jak ważna i odpowiedzialna jest jego praca. Na zakończenie wszyscy wyszliśmy na  plac przedszkolny i wspólnie posadziliśmy drzewko. Przedszkolaki wiedzą, że muszą to drzewko pielęgnować.  Taki dzień jest doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz do kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.  Jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za spotkanie, które było ciekawą lekcją przyrody.

"Mama, tato, wolę wodę!"

        Oddział zerowy w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie w roku szkolnym 2017/2018 włączył się do realizacji 10 edycji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zostały zrealizowane zgodnie ze scenariuszami zajęć przygotowanymi przez realizatora programu. Zrealizowane tematy to:
 • Wodne wędrówki: Witaj przygodo! Tam gdzie bije woda;
 • O czym szumią drzewa: Drzewa są dla nas ważne. Tajemnice lasu;
 • Recykling – trudne słowo, prosta sprawa: Bądźmy eko. Niezwykła butelka.
W towarzystwie pacynki ,,Zdrojka” dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Śpiewały wspólnie ze Zdrojkiem piosenkę „Mamo, tato, wolę wodę.” Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. Podniosły poziom wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka, utrwaliły nawyk częstego jej picia oraz uczestniczyły w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania, stylu życia i aktywności fizycznej. Poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą znaczenia drzew dla człowieka, wspólnego ich sadzenia, poruszono temat recyklingu opakowań PET oraz uświadomiono dzieciom, jak ważne jest segregowanie odpadów.

        Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania pro-zdrowotnych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które na pewno będą mogły zastosować w życiu codziennym.

Olsztyńska Filharmonia w przedszkolu

Dnia 19 kwietnia 2018r  w naszym przedszkolu dzieci miały okazję ponownie wziąć udział w koncercie muzyków z Filharmonii z Olsztyna. Pani Kasia w interesujący sposób przeniosła dzieci w świat bajki. Przedszkolaki zapoznały się z brzmieniem i poznaniem nowych instrumentów zaprezentowanych przez muzyków. Czekały również na nas zagadki muzyczne, a na zakończenie wszyscy tańczyliśmy już jak prawdziwe "primabaleriny". Dziękujemy bardzo za mile spędzony czas i do zobaczenia wkrótce.

Teatrzyk "Królewna Śnieżka" w przedszkolu

16 kwietnia dzieci z Punktu Przedszkolnego ponownie odwiedzili aktorzy z grupy teatralnej "Krak-Art". Tym razem aktorzy wcielili się w postacie z bajki "Królewna Śnieżka". Przedstawienie miało charakter interaktywny, dlatego chętne dzieci brały w nim udział przebierając się za krasnali. Spektakl bardzo podobał się przedszkolakom, o czym świadczy śmiech i brawa w trakcie występu. Czekamy na kolejne spotkania z aktorami.

Przedstawienie "Czerwony Kapturek szuka księcia" w ramach Akademii Bystrzaków

Uczniowie pracujący w projekcie Akademia Bystrzaków przygotowali przedstawienie teatralne "Czerwony Kapturek szuka księcia" pod kierunkiem Pani Doroty Wiśniewskiej. Było to uwieńczeniem ich czteromiesięcznej pracy . Podczas zajęć przygotowywali scenografie, kostiumy oraz odbywali próby. Dzięki ich  pracy uczniowie naszej szkoły mogli oglądać nie tylko wspaniałe przedstawienie ale również efekty rozwoju umiejętności u swoich kolegów.

VIII Gminny Przegląd Grup Teatralnych

13 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Gorskiego w Burkacie odbył się VIII Przegląd Grup Teatralnych o Puchar Wójta Gminy Działdowo.  

 

Uczestnikami przeglądu były grupy teatralne:

w kategorii szkół podstawowych klas I-III:

„Przyjaciele Pinokia” ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Frelichowskiego w Turzy Wielkiej z przedstawieniem pt. „Nieznane Przygody Pinokia”; „Ekogrupa” ze Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody w Klęczkowie z przedstawieniem pt. „Zwierzaki-futrzaki”; „Wesoła gromadka” ze Szkoły Podstawowej im. K. Górskiego w Burkacie z przedstawieniem pt. „Bajkowy ambaras”.


w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI:

„Śmiechożercy” ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Uzdowie  z przedstawieniem pt. „Kapturek szuka księcia”; „Klub Czerwonego Kapturka” ze Szkoły Podstawowej im.K. Górskiego w Burkacie z przedstawieniem pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”.

 

W komisji konkursowej zasiedli: Bogumiła Stachowiak, Aleksandra Kowalska i Benedykt Perzyński. Po burzliwej naradzie komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców przeglądu:
I miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I-III zajęła „Wesoła gromadka” ze Szkoły Podstawowej w Burkacie.
II miejsce w tej kategorii zajęła „Ekogrupa” ze Szkoły Podstawowej w Klęczkowie. 

III miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I-III zajęła grupa teatralna „Przyjaciele Pinokia” ze Szkoły Podstawowej w Turzy Wielkiej.                                                                                                                   
I miejsce w kategorii klas IV-VII jury przyznało grupie teatralnej „Śmiechożercy” ze Szkoły Podstawowej w Uzdowie.

II miejsce zajął „Klub Czerwonego Kapturka” ze Szkoły Podstawowej w Burkacie.  

Grand Prix przeglądu otrzymała grupa teatralna „Wesoła gromadka” ze Szkoły Podstawowej w Burkacie. 

Dyrektor szkoły Małgorzata Lorkowska serdecznie podziękowała Przyjaciołom Przeglądu Grup Teatralnych Pani Bogumile Stachowiak, Panu Benedyktowi Perzyńskiemu, Pani Aleksandrze Kowalskiej, sołtysowi wsi Burkat Pani Krystynie Wasiak, Wójtowi Gminy Działdowo Panu Pawłowi Cieślińskiemu oraz kierownikowi referatu oświaty kultury i zdrowia Pani Danucie Smereczyńskiej.

Podziękowania otrzymali również opiekunowie wszystkich grup teatralnych, uczestnicy i ich rodzice za ogrom pracy włożony w przygotowanie przedstawień teatralnych. 

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.

Konkurs plastyczny "Puzzlowe wariacje"

Dnia 13 kwietnia 2018 r w Przedszkolu Niepublicznym "UMisia" odbył się konkurs " Puzzlowe wariacje" . W turnieju uczestniczyło 8 drużyn i  przebiegał w trzech etapach. Do finału zakwalifikowały się trzy najszybsze drużyny. Wśród nich znalazły się nasze przedszkolaczki, które zdobyły I miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za wspólnie  spędzony czas i piękne upominki dla naszych uczestników.

"Wiosna, ach to Ty" - Powiatowy Konkurs Plastyczny

Dnia 06.04.2018r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Burkacie odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny pt "Wiosna, ach to Ty". Organizatorami konkursu były panie z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego  w Burkacie: p. Sylwia Burchel i p. Anna Kosmalska. Udział w konkursie brały dzieci z placówek oświatowych.

Celem konkursu było: 

- zaprezentowanie dziecięcej twórczości plastycznej 

- rozwijanie inwencji twórczej dzieci

- poznanie nowych technik plastycznych 

- kształtowanie umiejętności plastycznych 

Prace małych artystów oceniała komisja w składzie: 

-p. Aleksandra Kowalska - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie; 

-p. Małgorzata Lorkowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie; 

-p. Grzegorz Wadecki - nauczyciel plastyki Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Burkacie; 

Konkurs przeznaczony był dla dzieci w dwóch grup wiekowych 4-latki i 5-latki. 

Wszyscy mali artyści wykazali się wspaniałymi zdolnościami plastycznymi .

A oto laureaci konkursu:

Grupa wiekowa -4-latki: 

I miejsce Julian Sobotka - Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie;

II miejsce Lena Kęsicka - Przedszkole Niepubliczne "UMisia";

III miejsce Igor Kaczorowski - Przedszkole Niepubliczne "Krasnoludek";

Wyróżnienie: Wiktoria Konarzewska - Przedszkole Miejskie nr 3 w Działdowie;

Grupa wiekowa- 5-latki: 

I miejsce - Weronika Kopijewska - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Sławkowie; 

II miejsce - Franciszek Wdowiak - Przedszkole Niepubliczne "UMisia";

III miejsce - Katarzyna Ostrowska - Przedszkole Miejskie nr 5 w Działdowie;

Wyróżnienie: Julia Rogozińska - Przedszkole Miejskie nr 3  w Działdowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i upominki wszystkim opiekunom i dzieciom bardzo serdecznie dziękujemy.

Kampania Edukacyjna „Studnia dla Południa”

W dniach 21-22 marca 2018r. z okazji obchodów Światowego Dnia Wody wolontariusze z Szkolnego Klubu Wolontariusza zorganizowali sprzedaż słodkości, babeczek domowego wypieku dla uczniów i rodziców. Środki ze sprzedaży przekazaliśmy na konto Polskiej Akcji Humanitarnej w celu wsparcie budowy studni dla mieszkańców Sudanu Południowego. W ramach akcji wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat: Czy na deszcz można liczyć? Jak pogoda i klimat wpływają na życie ludzi w różnych rejonach świata? Zajęcia miały na celu pokazać uczniom, jak ważne jest zachowanie zdrowej równowagi w gospodarce wodnej na świecie oraz do czego prowadzi zarówno nadmiar, jak i brak wody.
Wszystkie działania koordynow opiekunowie Szkolnego, Klubu Wolontariusza Pani Joanna Jarzynka-Chmielewska i Pani Małgorzata Ulatowska, które wraz z wolontariuszami pragną podziękować wszystkim za zaangażowanie i zachęcić do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.

Zakończenie Ligi Piłki Nożnej Dziewcząt /rocznik 2004 i młodsze/

Od listopada do marca w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbywała się Liga Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych /rocznik 2004 i młodsze/. Liga składała się z 4 turniejów, w których rywalizacja toczyła się systemem „każdy z każdym”. W rozgrywkach brały udział zespoły ze Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie, Szkoła Podstawowa w Wielkim Łęcku, Szkoła Podstawowa w Ruszkowie, Szkoła Podstawowa w Gródkach oraz dwa zespoły Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie. Nasze dwa zespoły zagrały perfekcyjnie, wygrywając większość spotkań i z ogromną przewagą zajęły dwa pierwsze miejsca. Natomiast zacięta rywalizacja toczyła się o trzecią lokatę, w której rywalizowały zespoły z Gródek, Klęczkowa i Wielkiego Łęcka. Ostatecznie brązowe medale zdobył zespół z Gródek. Wszystkie zespoły otrzymały ufundowane przez Szkołę Podstawową im. Kazimierza Górskiego w Burkacie pamiątkowe puchary, dyplomy i medale. Najlepszą strzelczynią Ligi została zawodniczka SP Burkat II Martyna Gmurczyk zdobywając w całych rozgrywkach 35 bramek. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki ostatniej kolejki:

 • SP Burkat I                -              SP Burkat II                     0:3
 • SP Wielki Łęck           -              SP Klęczkowo                    0:1
 • SP Ruszkowo              -              SP Gródki                           0:3
 • SP Burkat I                -              SP Wielki Łęck                  3:0
 • SP Ruszkowo              -              SP Klęczkowo                    0:0
 • SP Burkat II              -              SP Gródki                           5:0
 • SP Burkat I                -              SP Ruszkowo                     4:0
 • SP Wielki Łęck           -              SP Burkat II                      4:3
 • SP Gródki                   -              SP Klęczkowo                     0:1
 • SP Wielki Łęck           -              SP Ruszkowo                      1:0
 • SP Burkat I                -              SP Gródki                           2:0
 • SP Klęczkowo             -              SP Burkat II                     1:4
 • SP Wielki Łęck           -              SP Gródki                           1:0
 • SP Ruszkowo              -              SP Burkat II                      0:3
 • SP Burkat I                -              SP Klęczkowo                    3:2

Klasyfikacja końcowa Ligi Piłki Nożnej Dziewcząt:
 1. SP Burkat II                                      57           67 : 15
 2. SP Burkat I                                        48           60 : 21
 3. SP Gródki                                           20           18 : 34
 4. SP Wielki Łęck                                   20           17 : 29
 5. SP Klęczkowo                                    19           15 : 39
 6. SP Ruszkowo                                     10             3 : 42
SP Burkat I – Markowska Sandra, Gutowska Dżesika, Kowalkowska Julia, Gmurczyk Zuzanna, Słotwińska Wiktoria, Elke Maja, Dźwigała Monika, Gromke Anna.

SP Burkat II – Kłosowska Joanna, Gromke Agnieszka, Gmurczyk Martyna, Stachowiak Zuzanna, Kowalska Monika, Bandachowska Wiktoria, Kaczorowska Alicja.

Nasi najmłodsi uczniowie na wycieczce w Olsztynie

24 marca 2018 roku dzieci klas 0 – III wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. Pierwszym punktem wycieczki była Warmiolandia – Kraina Warmisia, w której dzieci przemierzały niezliczone labirynty, korzystały z olbrzymiej konstrukcji, trampolin, licznych zjeżdżalni, basenów z kulkami oraz z innych atrakcji. Następnie udaliśmy się do Papugarni. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat papug oraz zapoznali się z warunkami ich życia. Podziwiali przepiękne papugi, małe i te trochę większe. Oswojone ptaki siadały na głowach, rękach i ramionach. Wszyscy mieliśmy możliwość karmienia papug. Spotkanie z tymi ptakami było niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Podczas wizyty w Papugarni propagowano szacunku do zwierząt i przyrody. Kolejnym punktem wycieczki był posiłek w McDonalds w Galerii Warmińskiej. Na koniec uczniowie ruchomymi schodami wjechali do Multikina. Tam obejrzeliśmy film pt. Cudowny chłopak”, który zachwycił i wzruszył do łez wszystkich uczestników. To fascynująca opowieść o chłopcu dotkniętym przez życie, borykającym się z różnymi problemami: brakiem akceptacji ze strony uczniów, odrzuceniem, trudnościami ze zdobyciem przyjaźni. Auggie to dziesięciolatek, który z powodu skomplikowanej i bardzo rzadkiej wady genetycznej ma zdeformowaną twarz. W niezwykły sposób po wielu niepowodzeniach potrafi wszystko przezwyciężyć i pod koniec roku szkolnego zostaje odznaczony za „siłę przyjaźni, odwagę i hart ducha”. Założone cele wycieczki zostały w pełni osiągnięte. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, pełne wrażeń i nowych doświadczeń.

"Happy Easter" w przedszkolu

W  wiosenny piątek 23.03.2018r nasze  przedszkolaczki  odwiedziła    pani  zajączkowa, która  przygotowała  dla  dzieci  wiele  zadań. Najpierw  wszyscy  poznali  nowe , angielskie słowa  związane  ze  świętami, śpiewały piosenkę oraz liczyły  pisanki- a  wszystko to  oczywiście po angielsku. Następnie przyszła  kolej  na  wykonanie  zadań  wielkanocnych. Dzieciaki  musiały  dopasować  brakujące  połówki  pisanek, policzyć  jajeczka  i  przypiąć  klamerkę  do  odpowiedniej liczby  czy  też turlanie  pisanek  . Najwięcej emocji  wzbudziło szukanie  jajeczek  ukrytych   w  różnych  miejscach   przez  panią  zajączkową.  W  nagrodę  za  wspaniałe  wykonanie  wszystkich  zadań  przedszkolaczki  otrzymały od naszego  gościa  słodki  prezencik.

Dzień Morza w naszym przedszkolu

Dnia 22.03.2018 r. obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Morza". Tego dnia wśród dzieci i pań dominował morski kolor. Podczas uroczystości dzieci poznały historię Foki Szarej żyjącej w Morzu Bałtyckim. Nazywały poznane zwierzęta morskie i dzieliły ich nazwy na sylaby. Omawiały ilustracje morza spokojnego i morza wzburzonego, segregowały je, przeliczały i wskazywały, których ilustracji jest więcej. Następnie rozwiązywały zagadki morskie, których numery były ukryte pod kolorowymi rybkami przypiętymi w różnych miejscach sali. Dzieci wzięły również udział w zabawach z chustą animacyjną oraz rywalizowały w przeciąganiu liny. Na zakończenie morskiego dnia przedszkolaki wykonały w grupach pracę plastyczną "Morze w kształcie koła ratunkowego". Dzień ten był pełen wrażeń i ciekawych odkryć!

Warsztaty Wielkanocne

21 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty wielkanocne klas 0 i III z rodzicami oraz paniami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie i panią radną Krystyną Wasiak. Podczas spotkania poświęconego nadchodzącemu świętu dzieci zapoznawały się z tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkanocnych. W trakcie zajęć wykonywano wszelkiego rodzaju prace plastyczne inspirowane Wielkanocą: jajka, kartki i stroiki wielkanocne.  Uczestnictwo w  warsztatach rozwijało twórczość i kreatywność dzieci oraz wymagało współpracy oraz współdziałania z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta, jak również wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Sprawiły wszystkim dużo radości. Dziękujemy Rodzicom i zaproszonym Gościom za obecność, przyniesione materiały plastyczne oraz zaangażowanie.

"Żegnaj Marzanno, zimowa panno"- powitanie Wiosny w przedszkolu

W środę 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi paniami świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Były też zagadki "Pierwsze wiosenne kwiaty" oraz zagadki na temat ptaków, które przyleciały z ciepłych krajów. Przedszkolaki zapoznały się z tradycjami i obrzędami związanymi z nadejściem wiosny,  a także dowiedziały się dlaczego zimę żegna się Marzanną. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać WIOSNĘ. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie machając kolorowymi wstążkami, a na czele widniała Marzanna, którą wrzuciliśmy do ogniska wołając : "Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno Ciebie żegnamy, wiosnę witamy". Jesteśmy pewni, że starania naszych przedszkolaków sprawią, ze WIOSNA zawita do nas na dobre. WITAJ WIOSNO!

Pierwszy Dzień Wiosny w 0-III

W ramach „Pierwszego Dnia Wiosny” 21 marca 2018 roku w naszej szkole został zorganizowany przez panie z klas 0 – III konkurs na „Najpiękniejszą Panią Wiosnę” i  „Pana Ogrodnika” dla najmłodszych uczniów. Chętne dzieci przebrały się za Panią Wiosnę i Pana Ogrodnika. Ocenie podlegały następujące kryteria:  sposób zaprezentowania się, liczba elementów wiosennych, estetyka przebrania i jego oryginalność. Uczniowie, którzy tego dnia nie przebrali się za w/w postacie przyszli ubrani w kolorze zielonym. Wybór najpiękniejszej, najbardziej oryginalnej Pani Wiosny i Pana ogrodnika był niezwykle trudny, ponieważ uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i fantazją. Następnie najmłodsze dzieci, ich wychowawcy, panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie i pani Radna Krystyna Wasiak udali się korowodem z piękną Marzanną na przemarsz po najbliższej okolicy. Dzieci witały wiosnę śpiewem i radosnymi okrzykami. Na koniec nastąpiło tradycyjne palenie Marzanny na placu przed budynkiem biblioteki. Wszyscy byli w wiosennych humorach, bawili się doskonale i miło spędzili czas.

Zabawa językiem angielskim po raz drugi w Burkacie

20 marca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbył się II Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Easy English” dla szkół Gminy Działdowo. W konkursie wzięło udział 56 uczniów z 7 szkół podstawowych Gminy Działdowo, którzy zostali uprzednio wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

Konkurs składał się z dwóch etapów – indywidualnego testu, po którym został wyłoniony Mistrz Języka Angielskiego, I Wicemistrz i II Wicemistrz w kategorii szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Drugi etap to praca zespołowa – uczestnicy zostali przydzieleni do 7 zespołów (mieszanych) i brali udział w konkurencjach, których inspiracją były znane i lubiane teleturnieje telewizyjne takie jak: Va Bank, Jeden z Dziesięciu oraz Masterchef Junior.

Konkurs rozpoczęliśmy od powołania komisji konkursowej w składzie: Pani Justyna Antczak (nauczycielka j. angielskiego w szkole podstawowej w Burkacie), Pani Malwina Szmidt- Zbrzyzna (nauczycielka j. angielskiego w szkole podstawowej w Uzdowie) oraz Pani Anna Kamińska (nauczycielka j. angielskiego w szkole podstawowej w Księżym Dworze). Komisja ta została wyłoniona w drodze losowania.

A oto nasi Mistrzowie Języka Angielskiego:
Kategoria klas I-III szkół podstawowych
Mistrz Języka Angielskiego - Oskar Rudnicki ( SP Księży Dwór)
I Wicemistrz Języka Angielskiego – Maciej Rogoziński (SP Turza Wielka)
II Wicemistrz Języka Angielskiego – Adam Doliński (SP Uzdowo)