Leśniczy w przedszkolu w ramach Dnia Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. My to ekologiczne święto mieliśmy w przedszkolu 23 kwietnia. Doskonałą okazją  była wizyta pana leśnika połączona z krótką prezentacją i pogadanką. Pan leśnik przypomniał dzieciom, jak odpowiednio zachować się w lesie, opowiadał o zwierzętach tam mieszkających, o różnych formach ochrony przyrody. Odpowiadał też na wszystkie pytania dzieci związane z pracą, jaką wykonuje, dzięki czemu dowiedzieliśmy się , na czym polega zawód leśniczego, jak ważna i odpowiedzialna jest jego praca. Na zakończenie wszyscy wyszliśmy na  plac przedszkolny i wspólnie posadziliśmy drzewko. Przedszkolaki wiedzą, że muszą to drzewko pielęgnować.  Taki dzień jest doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz do kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.  Jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za spotkanie, które było ciekawą lekcją przyrody.

Olsztyńska Filharmonia w przedszkolu

Dnia 19 kwietnia 2018r  w naszym przedszkolu dzieci miały okazję ponownie wziąć udział w koncercie muzyków z Filharmonii z Olsztyna. Pani Kasia w interesujący sposób przeniosła dzieci w świat bajki. Przedszkolaki zapoznały się z brzmieniem i poznaniem nowych instrumentów zaprezentowanych przez muzyków. Czekały również na nas zagadki muzyczne, a na zakończenie wszyscy tańczyliśmy już jak prawdziwe "primabaleriny". Dziękujemy bardzo za mile spędzony czas i do zobaczenia wkrótce.

Teatrzyk "Królewna Śnieżka" w przedszkolu

16 kwietnia dzieci z Punktu Przedszkolnego ponownie odwiedzili aktorzy z grupy teatralnej "Krak-Art". Tym razem aktorzy wcielili się w postacie z bajki "Królewna Śnieżka". Przedstawienie miało charakter interaktywny, dlatego chętne dzieci brały w nim udział przebierając się za krasnali. Spektakl bardzo podobał się przedszkolakom, o czym świadczy śmiech i brawa w trakcie występu. Czekamy na kolejne spotkania z aktorami.

Przedstawienie "Czerwony Kapturek szuka księcia" w ramach Akademii Bystrzaków

Uczniowie pracujący w projekcie Akademia Bystrzaków przygotowali przedstawienie teatralne "Czerwony Kapturek szuka księcia" pod kierunkiem Pani Doroty Wiśniewskiej. Było to uwieńczeniem ich czteromiesięcznej pracy . Podczas zajęć przygotowywali scenografie, kostiumy oraz odbywali próby. Dzięki ich  pracy uczniowie naszej szkoły mogli oglądać nie tylko wspaniałe przedstawienie ale również efekty rozwoju umiejętności u swoich kolegów.

VIII Gminny Przegląd Grup Teatralnych

13 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Gorskiego w Burkacie odbył się VIII Przegląd Grup Teatralnych o Puchar Wójta Gminy Działdowo.  

 

Uczestnikami przeglądu były grupy teatralne:

w kategorii szkół podstawowych klas I-III:

„Przyjaciele Pinokia” ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Frelichowskiego w Turzy Wielkiej z przedstawieniem pt. „Nieznane Przygody Pinokia”; „Ekogrupa” ze Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody w Klęczkowie z przedstawieniem pt. „Zwierzaki-futrzaki”; „Wesoła gromadka” ze Szkoły Podstawowej im. K. Górskiego w Burkacie z przedstawieniem pt. „Bajkowy ambaras”.


w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI:

„Śmiechożercy” ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Uzdowie  z przedstawieniem pt. „Kapturek szuka księcia”; „Klub Czerwonego Kapturka” ze Szkoły Podstawowej im.K. Górskiego w Burkacie z przedstawieniem pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”.

 

W komisji konkursowej zasiedli: Bogumiła Stachowiak, Aleksandra Kowalska i Benedykt Perzyński. Po burzliwej naradzie komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców przeglądu:
I miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I-III zajęła „Wesoła gromadka” ze Szkoły Podstawowej w Burkacie.
II miejsce w tej kategorii zajęła „Ekogrupa” ze Szkoły Podstawowej w Klęczkowie. 

III miejsce w kategorii szkół podstawowych klas I-III zajęła grupa teatralna „Przyjaciele Pinokia” ze Szkoły Podstawowej w Turzy Wielkiej.                                                                                                                   
I miejsce w kategorii klas IV-VII jury przyznało grupie teatralnej „Śmiechożercy” ze Szkoły Podstawowej w Uzdowie.

II miejsce zajął „Klub Czerwonego Kapturka” ze Szkoły Podstawowej w Burkacie.  

Grand Prix przeglądu otrzymała grupa teatralna „Wesoła gromadka” ze Szkoły Podstawowej w Burkacie. 

Dyrektor szkoły Małgorzata Lorkowska serdecznie podziękowała Przyjaciołom Przeglądu Grup Teatralnych Pani Bogumile Stachowiak, Panu Benedyktowi Perzyńskiemu, Pani Aleksandrze Kowalskiej, sołtysowi wsi Burkat Pani Krystynie Wasiak, Wójtowi Gminy Działdowo Panu Pawłowi Cieślińskiemu oraz kierownikowi referatu oświaty kultury i zdrowia Pani Danucie Smereczyńskiej.

Podziękowania otrzymali również opiekunowie wszystkich grup teatralnych, uczestnicy i ich rodzice za ogrom pracy włożony w przygotowanie przedstawień teatralnych. 

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.

Konkurs plastyczny "Puzzlowe wariacje"

Dnia 13 kwietnia 2018 r w Przedszkolu Niepublicznym "UMisia" odbył się konkurs " Puzzlowe wariacje" . W turnieju uczestniczyło 8 drużyn i  przebiegał w trzech etapach. Do finału zakwalifikowały się trzy najszybsze drużyny. Wśród nich znalazły się nasze przedszkolaczki, które zdobyły I miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za wspólnie  spędzony czas i piękne upominki dla naszych uczestników.

"Wiosna, ach to Ty" - Powiatowy Konkurs Plastyczny

Dnia 06.04.2018r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Burkacie odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny pt "Wiosna, ach to Ty". Organizatorami konkursu były panie z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego  w Burkacie: p. Sylwia Burchel i p. Anna Kosmalska. Udział w konkursie brały dzieci z placówek oświatowych.

Celem konkursu było: 

- zaprezentowanie dziecięcej twórczości plastycznej 

- rozwijanie inwencji twórczej dzieci

- poznanie nowych technik plastycznych 

- kształtowanie umiejętności plastycznych 

Prace małych artystów oceniała komisja w składzie: 

-p. Aleksandra Kowalska - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie; 

-p. Małgorzata Lorkowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie; 

-p. Grzegorz Wadecki - nauczyciel plastyki Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Burkacie; 

Konkurs przeznaczony był dla dzieci w dwóch grup wiekowych 4-latki i 5-latki. 

Wszyscy mali artyści wykazali się wspaniałymi zdolnościami plastycznymi .

A oto laureaci konkursu:

Grupa wiekowa -4-latki: 

I miejsce Julian Sobotka - Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie;

II miejsce Lena Kęsicka - Przedszkole Niepubliczne "UMisia";

III miejsce Igor Kaczorowski - Przedszkole Niepubliczne "Krasnoludek";

Wyróżnienie: Wiktoria Konarzewska - Przedszkole Miejskie nr 3 w Działdowie;

Grupa wiekowa- 5-latki: 

I miejsce - Weronika Kopijewska - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Sławkowie; 

II miejsce - Franciszek Wdowiak - Przedszkole Niepubliczne "UMisia";

III miejsce - Katarzyna Ostrowska - Przedszkole Miejskie nr 5 w Działdowie;

Wyróżnienie: Julia Rogozińska - Przedszkole Miejskie nr 3  w Działdowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i upominki wszystkim opiekunom i dzieciom bardzo serdecznie dziękujemy.

Kampania Edukacyjna „Studnia dla Południa”

W dniach 21-22 marca 2018r. z okazji obchodów Światowego Dnia Wody wolontariusze z Szkolnego Klubu Wolontariusza zorganizowali sprzedaż słodkości, babeczek domowego wypieku dla uczniów i rodziców. Środki ze sprzedaży przekazaliśmy na konto Polskiej Akcji Humanitarnej w celu wsparcie budowy studni dla mieszkańców Sudanu Południowego. W ramach akcji wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat: Czy na deszcz można liczyć? Jak pogoda i klimat wpływają na życie ludzi w różnych rejonach świata? Zajęcia miały na celu pokazać uczniom, jak ważne jest zachowanie zdrowej równowagi w gospodarce wodnej na świecie oraz do czego prowadzi zarówno nadmiar, jak i brak wody.
Wszystkie działania koordynow opiekunowie Szkolnego, Klubu Wolontariusza Pani Joanna Jarzynka-Chmielewska i Pani Małgorzata Ulatowska, które wraz z wolontariuszami pragną podziękować wszystkim za zaangażowanie i zachęcić do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.

Zakończenie Ligi Piłki Nożnej Dziewcząt /rocznik 2004 i młodsze/

Od listopada do marca w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbywała się Liga Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych /rocznik 2004 i młodsze/. Liga składała się z 4 turniejów, w których rywalizacja toczyła się systemem „każdy z każdym”. W rozgrywkach brały udział zespoły ze Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie, Szkoła Podstawowa w Wielkim Łęcku, Szkoła Podstawowa w Ruszkowie, Szkoła Podstawowa w Gródkach oraz dwa zespoły Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie. Nasze dwa zespoły zagrały perfekcyjnie, wygrywając większość spotkań i z ogromną przewagą zajęły dwa pierwsze miejsca. Natomiast zacięta rywalizacja toczyła się o trzecią lokatę, w której rywalizowały zespoły z Gródek, Klęczkowa i Wielkiego Łęcka. Ostatecznie brązowe medale zdobył zespół z Gródek. Wszystkie zespoły otrzymały ufundowane przez Szkołę Podstawową im. Kazimierza Górskiego w Burkacie pamiątkowe puchary, dyplomy i medale. Najlepszą strzelczynią Ligi została zawodniczka SP Burkat II Martyna Gmurczyk zdobywając w całych rozgrywkach 35 bramek. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki ostatniej kolejki:

 • SP Burkat I                -              SP Burkat II                     0:3
 • SP Wielki Łęck           -              SP Klęczkowo                    0:1
 • SP Ruszkowo              -              SP Gródki                           0:3
 • SP Burkat I                -              SP Wielki Łęck                  3:0
 • SP Ruszkowo              -              SP Klęczkowo                    0:0
 • SP Burkat II              -              SP Gródki                           5:0
 • SP Burkat I                -              SP Ruszkowo                     4:0
 • SP Wielki Łęck           -              SP Burkat II                      4:3
 • SP Gródki                   -              SP Klęczkowo                     0:1
 • SP Wielki Łęck           -              SP Ruszkowo                      1:0
 • SP Burkat I                -              SP Gródki                           2:0
 • SP Klęczkowo             -              SP Burkat II                     1:4
 • SP Wielki Łęck           -              SP Gródki                           1:0
 • SP Ruszkowo              -              SP Burkat II                      0:3
 • SP Burkat I                -              SP Klęczkowo                    3:2

Klasyfikacja końcowa Ligi Piłki Nożnej Dziewcząt:
 1. SP Burkat II                                      57           67 : 15
 2. SP Burkat I                                        48           60 : 21
 3. SP Gródki                                           20           18 : 34
 4. SP Wielki Łęck                                   20           17 : 29
 5. SP Klęczkowo                                    19           15 : 39
 6. SP Ruszkowo                                     10             3 : 42
SP Burkat I – Markowska Sandra, Gutowska Dżesika, Kowalkowska Julia, Gmurczyk Zuzanna, Słotwińska Wiktoria, Elke Maja, Dźwigała Monika, Gromke Anna.

SP Burkat II – Kłosowska Joanna, Gromke Agnieszka, Gmurczyk Martyna, Stachowiak Zuzanna, Kowalska Monika, Bandachowska Wiktoria, Kaczorowska Alicja.

Nasi najmłodsi uczniowie na wycieczce w Olsztynie

24 marca 2018 roku dzieci klas 0 – III wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. Pierwszym punktem wycieczki była Warmiolandia – Kraina Warmisia, w której dzieci przemierzały niezliczone labirynty, korzystały z olbrzymiej konstrukcji, trampolin, licznych zjeżdżalni, basenów z kulkami oraz z innych atrakcji. Następnie udaliśmy się do Papugarni. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat papug oraz zapoznali się z warunkami ich życia. Podziwiali przepiękne papugi, małe i te trochę większe. Oswojone ptaki siadały na głowach, rękach i ramionach. Wszyscy mieliśmy możliwość karmienia papug. Spotkanie z tymi ptakami było niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Podczas wizyty w Papugarni propagowano szacunku do zwierząt i przyrody. Kolejnym punktem wycieczki był posiłek w McDonalds w Galerii Warmińskiej. Na koniec uczniowie ruchomymi schodami wjechali do Multikina. Tam obejrzeliśmy film pt. Cudowny chłopak”, który zachwycił i wzruszył do łez wszystkich uczestników. To fascynująca opowieść o chłopcu dotkniętym przez życie, borykającym się z różnymi problemami: brakiem akceptacji ze strony uczniów, odrzuceniem, trudnościami ze zdobyciem przyjaźni. Auggie to dziesięciolatek, który z powodu skomplikowanej i bardzo rzadkiej wady genetycznej ma zdeformowaną twarz. W niezwykły sposób po wielu niepowodzeniach potrafi wszystko przezwyciężyć i pod koniec roku szkolnego zostaje odznaczony za „siłę przyjaźni, odwagę i hart ducha”. Założone cele wycieczki zostały w pełni osiągnięte. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, pełne wrażeń i nowych doświadczeń.

"Happy Easter" w przedszkolu

W  wiosenny piątek 23.03.2018r nasze  przedszkolaczki  odwiedziła    pani  zajączkowa, która  przygotowała  dla  dzieci  wiele  zadań. Najpierw  wszyscy  poznali  nowe , angielskie słowa  związane  ze  świętami, śpiewały piosenkę oraz liczyły  pisanki- a  wszystko to  oczywiście po angielsku. Następnie przyszła  kolej  na  wykonanie  zadań  wielkanocnych. Dzieciaki  musiały  dopasować  brakujące  połówki  pisanek, policzyć  jajeczka  i  przypiąć  klamerkę  do  odpowiedniej liczby  czy  też turlanie  pisanek  . Najwięcej emocji  wzbudziło szukanie  jajeczek  ukrytych   w  różnych  miejscach   przez  panią  zajączkową.  W  nagrodę  za  wspaniałe  wykonanie  wszystkich  zadań  przedszkolaczki  otrzymały od naszego  gościa  słodki  prezencik.

Dzień Morza w naszym przedszkolu

Dnia 22.03.2018 r. obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Morza". Tego dnia wśród dzieci i pań dominował morski kolor. Podczas uroczystości dzieci poznały historię Foki Szarej żyjącej w Morzu Bałtyckim. Nazywały poznane zwierzęta morskie i dzieliły ich nazwy na sylaby. Omawiały ilustracje morza spokojnego i morza wzburzonego, segregowały je, przeliczały i wskazywały, których ilustracji jest więcej. Następnie rozwiązywały zagadki morskie, których numery były ukryte pod kolorowymi rybkami przypiętymi w różnych miejscach sali. Dzieci wzięły również udział w zabawach z chustą animacyjną oraz rywalizowały w przeciąganiu liny. Na zakończenie morskiego dnia przedszkolaki wykonały w grupach pracę plastyczną "Morze w kształcie koła ratunkowego". Dzień ten był pełen wrażeń i ciekawych odkryć!

Warsztaty Wielkanocne

21 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty wielkanocne klas 0 i III z rodzicami oraz paniami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie i panią radną Krystyną Wasiak. Podczas spotkania poświęconego nadchodzącemu świętu dzieci zapoznawały się z tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkanocnych. W trakcie zajęć wykonywano wszelkiego rodzaju prace plastyczne inspirowane Wielkanocą: jajka, kartki i stroiki wielkanocne.  Uczestnictwo w  warsztatach rozwijało twórczość i kreatywność dzieci oraz wymagało współpracy oraz współdziałania z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta, jak również wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Sprawiły wszystkim dużo radości. Dziękujemy Rodzicom i zaproszonym Gościom za obecność, przyniesione materiały plastyczne oraz zaangażowanie.

"Żegnaj Marzanno, zimowa panno"- powitanie Wiosny w przedszkolu

W środę 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi paniami świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Były też zagadki "Pierwsze wiosenne kwiaty" oraz zagadki na temat ptaków, które przyleciały z ciepłych krajów. Przedszkolaki zapoznały się z tradycjami i obrzędami związanymi z nadejściem wiosny,  a także dowiedziały się dlaczego zimę żegna się Marzanną. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać WIOSNĘ. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie machając kolorowymi wstążkami, a na czele widniała Marzanna, którą wrzuciliśmy do ogniska wołając : "Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno Ciebie żegnamy, wiosnę witamy". Jesteśmy pewni, że starania naszych przedszkolaków sprawią, ze WIOSNA zawita do nas na dobre. WITAJ WIOSNO!

Pierwszy Dzień Wiosny w 0-III

W ramach „Pierwszego Dnia Wiosny” 21 marca 2018 roku w naszej szkole został zorganizowany przez panie z klas 0 – III konkurs na „Najpiękniejszą Panią Wiosnę” i  „Pana Ogrodnika” dla najmłodszych uczniów. Chętne dzieci przebrały się za Panią Wiosnę i Pana Ogrodnika. Ocenie podlegały następujące kryteria:  sposób zaprezentowania się, liczba elementów wiosennych, estetyka przebrania i jego oryginalność. Uczniowie, którzy tego dnia nie przebrali się za w/w postacie przyszli ubrani w kolorze zielonym. Wybór najpiękniejszej, najbardziej oryginalnej Pani Wiosny i Pana ogrodnika był niezwykle trudny, ponieważ uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i fantazją. Następnie najmłodsze dzieci, ich wychowawcy, panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie i pani Radna Krystyna Wasiak udali się korowodem z piękną Marzanną na przemarsz po najbliższej okolicy. Dzieci witały wiosnę śpiewem i radosnymi okrzykami. Na koniec nastąpiło tradycyjne palenie Marzanny na placu przed budynkiem biblioteki. Wszyscy byli w wiosennych humorach, bawili się doskonale i miło spędzili czas.

Zabawa językiem angielskim po raz drugi w Burkacie

20 marca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbył się II Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Easy English” dla szkół Gminy Działdowo. W konkursie wzięło udział 56 uczniów z 7 szkół podstawowych Gminy Działdowo, którzy zostali uprzednio wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

Konkurs składał się z dwóch etapów – indywidualnego testu, po którym został wyłoniony Mistrz Języka Angielskiego, I Wicemistrz i II Wicemistrz w kategorii szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Drugi etap to praca zespołowa – uczestnicy zostali przydzieleni do 7 zespołów (mieszanych) i brali udział w konkurencjach, których inspiracją były znane i lubiane teleturnieje telewizyjne takie jak: Va Bank, Jeden z Dziesięciu oraz Masterchef Junior.

Konkurs rozpoczęliśmy od powołania komisji konkursowej w składzie: Pani Justyna Antczak (nauczycielka j. angielskiego w szkole podstawowej w Burkacie), Pani Malwina Szmidt- Zbrzyzna (nauczycielka j. angielskiego w szkole podstawowej w Uzdowie) oraz Pani Anna Kamińska (nauczycielka j. angielskiego w szkole podstawowej w Księżym Dworze). Komisja ta została wyłoniona w drodze losowania.

A oto nasi Mistrzowie Języka Angielskiego:
Kategoria klas I-III szkół podstawowych
Mistrz Języka Angielskiego - Oskar Rudnicki ( SP Księży Dwór)
I Wicemistrz Języka Angielskiego – Maciej Rogoziński (SP Turza Wielka)
II Wicemistrz Języka Angielskiego – Adam Doliński (SP Uzdowo)

Kategoria klas IV-VI szkół podstawowych
Mistrz Języka Angielskiego- Norbert Zagajewski ( SP Turza Wielka)
I Wicemistrz Języka Angielskiego Jakub Szklarski (SP Księży Dwór)
II Wicemistrz Języka Angielskiego Marcel Wojciechowski (SP Ruszkowo)

Kategoria klas VII szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne
Mistrz Języka Angielskiego - Sebastian Zieliński ( SP Księży Dwór)
I Wicemistrz Języka Angielskiego Szymon Kraśniewski (SP Uzdowo )
II Wicemistrz Języka Angielskiego Adam Kolczyński (SP Księży Dwór)

Konkurs swoją obecnością zaszczycili: Przewodniczący Rady Gminy Pan Mirosław Zieliński, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia Gminy Działdowo Pani Danuta Smereczyńska, Przewodnicząca Komisji Oświaty Gminy Działdowo i sołtys wsi Burkat Pani Krystyna Wasiak, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie Pani Aleksandra Kowalska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Przyrody Polskiej w Klęczkowie Pani Grażyna Schade.Uczestnicy otrzymali nagrody indywidualne w formie statuetek i pamiątkowe medale. Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali podziękowania dla szkół za udział w konkursie.


Ewa Chilińska
Magdalena Przybyszewska
Justyna Antczak

VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Podróże przedszkolaków po świecie poezji dziecięcej”

Dnia 16 marca 2018 r.  w  Urzędzie  Gminy  w  Działdowie  odbył  się  VIII  Powiatowy  Konkurs  Recytatorski „Podróże  przedszkolaków  po  świecie  poezji  dziecięcej” , który  tym  razem  przebiegał  pod  hasłem „Wiersze Pani Renaty Buczyńskiej”.   Organizatorkami konkursu były panie z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podtawowej im. Kazimierza Górskiego  w  Burkacie  : p.Anna Kosmalska, p.Sylwia Burchel, p. Agnieszka Goździaszek  oraz p. Wioletta Frejnik.Udział    w  zabawie  brały  dzieci  z    placówek  oświatowych. 
Celem  konkursu  było:
 • rozwijanie zdolności recytatorskich
 • zainteresowanie dzieci poezją
 • zachęcenie do występów na scenie
 • prezentacja umiejętności dzieci
 • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Występy  małych  uczestników  oceniała  komisja  w  składzie:
 • Pani Renata Buczyńska - autorka wierszy dla dzieci,
 • Pani Krystyna Wasiak - Radna Gminy Działdowo,
 • Pani Aleksandra Kowalska - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Burkacie.
Konkurs przeznaczony był  dla  dzieci  z  dwóch  grup  wiekowych  4-latki  oraz  5-latki. Wszyscy  mali  aktorzy  wykazali  się  wspaniałymi zdolnościami  recytatorskimi i  aktorskimi. Niejednokrotnie  potrafili  rozbawić  swoim  występem  nie  tylko  szanowne  jury  ale  również  całą  widownię. Po  zakończeniu   swoich  występów  przedszkolaczki  udały  się  na  mały  poczęstunek  a  komisja  na  obrady. Wśród  wszystkich  małych  bohaterów  tegorocznego  konkursu otrzymało Przedszkole Nr 5 w Działdowie.
A  oto  pozostali  laureaci konkursu: 

Grupa wiekowa 4 - latki:
 • I miejsce - Alicja Panek - Przedszkole Niepubliczne "UMisia",
 • II miejsce - Oliwia Gregorczyk - Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie,
 • III miejsce - Laura Falk - Przedszkole Niepubliczne "Krasnoludek".
Wyróżnienie: Amelia Tworek Przedszkole Nr 3 Działdowo oraz Milena Michalska Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze.

Grupa wiekowa 5 - latki:
 • I miejsce - Fabian Szczepański - Przedszkole Nr 5 Działdowo,
 • II miejsce - Jan Stempka - Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie,
 • III miejsce - Maja Orłowska - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze.

Wyróżnienia: Bartosz Kołodziejczyk Przedszkole Nr 3 Działdowo oraz Helena Ciesielska Przedszkole Nr 4 Działdowo

Wszyscy  uczestnicy  konkursu  otrzymali  nagrody  i upominki oraz słodki poczęstunek  dzięki  naszym  sponsorom:
 • Urząd Gminy Działdowo,
 • Pan Piotr Doliński,
 • Pan Mieczysław Nalikowski,
 • Pan Mirosław Zieliński.
Wszystkim  sponsorom bardzo   serdecznie  dziękujemy .

Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt

15 marca w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Burkacie odbył się Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt przeznaczony dla najmłodszych adeptek futbolu z rocznika 2007 i młodsze. W zawodach wystąpiły zespoły z Dłutowa, Ruszkowa, Klęczkowa, Wiśniewa i Burkatu. Nasze najmłodsze zawodniczki okazały się bezkonkurencyjne pokonując kolejno SP Klęczkowo 3:1 (2 x Agnieszka Gromke, Alicja Kaczorowska), SP Wiśniewo 5:0 (4 x Agnieszka Gromke, Wiktoria Słotwińska), SP Ruszkowo 2:0 (Agnieszka Gromke, Monika Kowalska) oraz SP Dłutowo 1:0 (Agnieszka Gromke). 
1. SP Burkat        12 pkt. 11:1
2. SP Ruszkowo      7 pkt.  4:3
3. SP Dłutowo        4 pkt.  3:4
4. SP Wiśniewo      3 pkt.  1:6
5. SP Klęczkowo     1 pkt.  2:7
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary a zawodniczki za miejsca I-III medale.
SP Burkat zagrał w składzie: Nowakowska Jowita, Gromke Agnieszka, Kaczorowska Alicja, Słotwińska Wiktoria, Słotwińska Aleksandra, Karczewska Weronika, Kowalska Monika, Elke Maja.

Turniej Piłki Nożnej w ZS nr 1 w Działdowie

W środę 14 marca 2018 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Działdowie odbył się Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. W zawodach wystartowały dwa nasze zespoły, które rywalizowały z zawodniczkami szkół średnich z ZS nr 1 Działdowo, ZSZ Działdowo i ZSZ Malinowo. Obie ekipy z Burklatu uległy tylko licalistkom ZS nr 1, natomiast wysoko pokonały zespoły ZSZ Malinowo oraz ZSZ Działdowo.
SP Burkat I - Kilian Natalia, Łużewicz Weronika, Chaberska Alicja, Dudek Zuzanna, Biema Karolina, Schodowska Julita, Zbirowska Klaudia.
SP Burkat II - Markowska Sandra, Zawalich Kamila, Gmurczyk Martyna, Gmurczyk Zuzanna, Kowalkowska Julia, Kruszewska Karina, Dreszler Dominika, Gromke Aleksandra.

W Uzdowie pod znakiem gier i zabaw

Uczniowie naszej szkoły z klas I-III wzięli udział w VII Gminnym Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych, który odbył się dnia 14.03.2018 r. w Szkole Podstawowej w Uzdowie. Drużyna reprezentująca szkołę składała się z dziewcząt i chłopców z rocznika: 2010 (Weronika Karczewska, Bartosz Pauba, Patryk Kowalski), 2009 (Jowita Nowakowska, Bartosz Psiuk), 2008 (Julia Sobocińska, Milena Sobocińska, Aleksander Zbrzyzny). Dzieci w duchu zabawy i sportowej rywalizacji uczestniczyły w dziesięciu rozgrywanych konkurencjach. Zwycięstwo po raz siódmy odnieśli gospodarze, czyli drużyna z Uzdowa, miejsce drugie zajęła SP ze Sławkowa, trzecie miejsce należało do SP z Ruszkowa. Nasi uczniowie zajęli szóste miejsce. Wszystkie drużyny prezentowały się wspaniale, zawodnicy starali się walczyć z zachowaniem zasad fair play. Każdy z uczestników Turnieju dostał medal, natomiast zwycięskie drużyny otrzymały piłki i puchary.

Szkolny Konkurs Recytatorski

12 marca odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Komisja miała trudne zadanie wyłonić zwycięzców, ponieważ dzieci były doskonale przygotowane i pięknie recytowały swoje wybrane utwory poetyckie. Po długich naradach wyłoniono następujących zwycięzców.

W kategorii klas I - III :
1. Karol Ossowski – kl. III
2. Bartosz Psiuk – kl. III

W kategorii klas IV – VI:
1. Alicja Smyka – kl. VI
2. Sandra Markowska – kl. VI.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami. Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Poezji w Księżym Dworze. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w spotkaniu z poezją.

Światowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego w przedszkolu

Dnia 1 marca 2018r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego połączony z białym dniem. Na chwilę wszyscy przenieśliśmy się do mroźnej Arktyki. Dzieci poznały sylwetę i zwyczaje misia polarnego, dowiedziały się, gdzie niedźwiadki żyją, czym się żywią i jakie mają upodobania. Wspólnie "odwiedziliśmy" na mapie Arktykę, miejsce gdzie misie mieszkają. Przedszkolaki poznały klimat i krajobraz tej mroźnej krainy, porównywaliśmy sylwetę niedźwiedzia polarnego z niedźwiedziem brunatnym oraz poznaliśmy zjawisko zorzy polarnej. Bawiliśmy się w "Pingwiny" i przeliczaliśmy foki na krach lodowych. Dzieci dowiedziały się też, że misie polarne należą do zwierząt zagrożonych wyginięciem dzięki globalnemu ociepleniu, a także wiedzą już, co mogą zrobić, aby chociaż troszeczkę uratować niedźwiadki. Na zakończenie przeczytaliśmy zdania, a dzieci musiały odpowiedzieć czy są prawdziwe czy nie oraz wyklejaliśmy sylwetę niedźwiadka. To był dzień pełen wrażeń i ciekawostek. Już czekamy na kolejny kolorowy dzień.

Liga Piłki Nożnej Dziewcząt 2002 i młodsze - 2 kolejka

W naszej szkole odbyła się 2 kolejka Ligi Piłki Nożnej Dziewcząt (rocznik 2002 i młodsze).

Oto wyniki naszych zespołów:

 

SP Burkat I                   -           SP Narzym                              3 : 3

/Julita Schodowska, Klaudia Rosińska, Chaberska Alicja/

 

SP Burkat II                  -           SP Dłutowo                            4 : 2

/2x Martyna Gmurczyk, Karina Kruszewska, Aleksandra Gromke/

 

SP Burkat I                   -           SP Dłutowo                             2 : 0

/Julita Schodowska, Karolina Biema/

 

SP Burkat II                  -           SP Narzym                              1 : 2

/Aleksandra Gromke/

 

SP Burkat I                   -           SP Burkat II                            3 : 4

Karolina Biema,                          3 x Aleksandra Gromke

Weronika Łużewicz,                          Karina Kruszewska

Klaudia Rosińska                              

 

Końcowa kolejność po 2 kolejkach:
1. SP Narzym              16pkt.         13:17
2. SP Wiśniewo           10pkt.         13:3
3. SP Burkat II             10pkt.        16:15
4. SP Burkat I                8pkt.         13:13
5. SP Dłutowo               1pkt.           7:17

 

 

SP Burkat I: Nikola Ćmoch, Chaberska Alicja, Weronika Łużewicz, Karolina Biema, Zuzanna Dziąbowska, Zuzanna Dudek, Julita Schodowska, Klaudia Zbirowska, Klaudia Rosińska, Julia Zawalich.

SP Burkat II: Roksana Markowska, Martyna Gmurczyk, Zuzanna Stachowiak, Zuzanna Gmurczyk, Kamila Zawalich, Karina Kruszewska, Aleksandra Gromke, Dżesika Gutowska.

Kampania Edukacyjna Niosę Pomoc - Akcja Edukacyjna

Nasza szkoła bierze udział w organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną Kampanii Edukacyjnej Niosę Pomoc. Kampania  ma na celu pomoc dzieciom uchodźców syryjskich w Turcji kontynuować edukację, a my włączamy się w te działania. Obecnie będziemy realizować założenia Akcji Edukacja - przedsięwzięcia z zakresu różnorodnych zagadnień edukacji globalnej. Poznamy rzeczywistość współczesnego świata, a zdobytą wiedzę o istotnych problemach humanitarnych wykorzystamy do niesienia mądrej  pomocy dla dzieci i młodzieży z krajów globalnego Południa. Przed nami 22 marca akcja „STUDNIA DLA POŁUDNIA”.

Liga Piłki Nożnej Dziewcząt rocznik 2004 i młodsze - 3 kolejka

22 lutego 2018 roku w sali sportowej naszej szkoły odbyła się 3 kolejka Ligi Piłki Nożnej Dziewcząt rocznik 2004 i młodsze. W rywalizacji uczestniczy sześć zespołów z Klęczkowa, Ruszkowa, Gródek, Wielkiego Łęcka i dwa zespoły gospodyń. Bezkonkurencyjne okazały się nasze dwa zespoły, mimo że dziewczęta z zespołu SP Burkat I nie ustrzegły się błędów i przegranego spotkania z Gródkami, pozostałe mecze zarówno SP Burkat I jak i SP Burkat II zwyciężyły i prowadzą w tabeli Ligi.
1. SP Burkat II        42 pkt.  48-11
2. SP Burkat I         36 pkt.  47-16   
3. SP Gródki            17 pkt.  15-25
4. SP Wielki Łęck    14 pkt.  12-21 
5. SP KLęczkowo    12 pkt.  10-31
6. SP Ruszkowo       9 pkt.     3-31

Do rozegrania pozostała jeszcze jedna kolejka zaplanowana na koniec marca.
SP Burkat I: Joanna Kłosowska, Dżesika Gutowska, Zuzanna Gmurczyk, Julia Kowalkowska, Anna Gromke, Wiktoria Słotwińska, Aleksandra Dżwigała.
SP Burkat II: Roksana Markowska, Agnieszka Gromke, Martyna Gmurczyk, Alicja Kaczorowska, Monika Kowalska, Wiktoria Bandachowska.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. W tym roku dzień ten wypadł podczas rekolekcji wielkopostnych, dlatego klasy 0 – III postanowiły uczcić to święto 23 lutego.
Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Burkacie zorganizowałyśmy  szereg działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na początku wystąpiła radna i sołtys wsi Burkat pani Krystyna Wasiak, która przedstawiła dzieciom historię Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.Dzieci odpowiadały na pytania o języku ojczystym używanym w różnych regionach Polski. Pani bibliotekarka Anna Świderska i pani sołtys czytały uczniom ciekawe książki z literatury dziecięcej.Przedstawiono wiele przysłów o naszym języku: „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.” (J.Iwaszkiewicz).A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają! (Mikołaj Rej)W bibliotece została przygotowana wystawa słowników bez, których używanie języka polskiego jest trudne. Uczniowie czytali „wierszyki łamiące języki”, w których zmagali się z zawiłościami artykulacyjnymi języka polskiego, a także rozwiązywały zagadki.Zwrócono szczególną uwagę, że  młode pokolenie powinno szczególnie dbać o kultywowanie języka, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms). Należy pielęgnować i szanować język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień, który jest skarbnicą naszej kultury i doświadczeń.Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach 19 – 21 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Czas rekolekcji to szczególne dni roku szkolnego. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. To czas kiedy bardziej poznajemy siebie, swoją godność, zastanawiamy się nad swoim postepowaniem, kim naprawdę jesteśmy i czy jesteśmy gotowi na spotkanie z Jezusem -Naszym Przyjacielem. Ćwiczenia duchowe poprowadzili ks. Łukasz Figurski - wikariusz parafii  MB Królowej Różańca Świętego w Iłowie – Osadzie i ks. Krzysztof Rynkowski - Proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Burkacie.

Filharmonia w przedszkolu

W dniu 15.02.2018roku w naszym przedszkolu dzieci miały okazję wziąć udział w koncercie muzyków z Filharmonii z Olsztyna. Pani Kasia w interesujący sposób przeniosła dzieci w świat muzyki. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z brzmieniem instrumentów muzycznych oraz tańcem różnych epok. Rozwiązywały zagadki muzyczne, a na zakończenie wszystkie przedszkolaki zatańczyły „Woogie-Boogie”.

"FESTIWAL NAUKI" AKADEMIA BYSTRZAKÓW

    Od listopada 2017 r. w naszej szkole, w ramach projektu „Akademia Bystrzaków”, prowadzone są zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkoły podstawowej i  klas gimnazjalnych. Współpartnerem projektu jest Gmina Działdowo.
    Podczas cotygodniowych spotkań uczniowie wzbogacają  wiedzę i doskonalą swoje umiejętności poprzez udział w następujących zajęciach: laboratorium przyrody, programowanie i tworzenie gier, junior w biznesie, spotkanie z królową nauk - matematyką oraz przygotowanie przedstawienia teatralnego dla społeczności szkolnej. Doświadczenia nabyte przez uczniów w czasie tych zajęć mogą okazać się przydatne w przyszłości, gdy rozpoczną oni dorosłe, zawodowe życie.
    Dla uczniów, którzy aktywnie angażują się w realizację projektu i dla tych, którzy nie włączyli się w szkolne zajęcia pozalekcyjne Fundacja „Mały Inżynier” zorganizowała w dniu 15.02.2018 r. w naszej szkole Festiwal Nauki, w ramach którego  wszystkie klasy szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne mogły uczestniczyć w:
 • pokazie doświadczeń z różnych dziedzin nauki, głownie chemii i fizyki;
 • warsztatach z instruktorami projektu, podczas których samodzielnie przeprowadzali eksperymenty;
 • przeprowadzeniu doświadczeń i eksperymentów przy stanowiskach samoobsługowych.
    Spotkanie ze studentami z Warszawy trwało ponad trzy godziny. Każda klasa miała możliwość skorzystania ze wszystkich pokazów i eksperymentów zaproponowanych naszym uczniom przez instruktorów z Fundacji „Mały Inżynier”. Uczestnicy Festiwalu Nauki spontanicznie reagowali na doświadczenia, które prezentowali „młodzi naukowcy”, wznosząc okrzyki podziwu i nagradzając prowadzących gromkimi oklaskami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z ciekłym azotem, walki robotów zbudowanych z klocków lego czy doświadczenia z mlekiem, na powierzchni którego, po dodaniu różnych substancji chemicznych, powstawały przeróżne, kolorowe wzory, przypominające barwną, fantazyjną mozaikę. Samodzielne eksperymenty przeprowadzane przez uczniów, spowodowały, że  jeszcze przez kilka następnych dni  żyli oni tym, co zdarzyło się podczas tych niecodziennych lekcji.
    Po zakończeniu zajęć dla naszej szkoły rozpoczęło się podobne spotkanie dla Szkoły Podstawowej w Klęczkowie. Ale nie tylko oni byli w tym dniu naszymi gośćmi. Festiwal Nauki zachęcił również do złożenia nam wizyty przez współorganizatorów projektu: Wójta  Gminy Działdowo Pana Pawła Cieślińskiego i Kierownika Oświaty Kultury i Zdrowia Panią Danutę Smereczyńską, dla których osiągnięcia naukowe z zakresu chemii i fizyki również okazały się ciekawymi doświadczeniami.
    Dzięki temu, że Gmina Działdowo przystąpiła do projektu „Akademia Bystrzaków”, uczniowie wszystkich szkół gminnych mogli przeżyć niesamowite wrażenia naukowe, a może w niektórych z nich zaszczepiono chęć eksperymentowania i zgłębiania wiedzy w takich dziedzinach  jak chemia czy fizyka. A może w przyszłości młodzi uczestnicy Festiwalu Nauki staną się poważnymi i znanymi przedstawicielami świata nauki?